Veolia powołuje Radę Społeczną projektu rozbudowy ciepłowni

  • 20.05.2019, 13:02 (aktualizacja 20.05.2019, 13:20)
  • Marek Madej
Zadaniem trzydziestoosobowej reprezentacji samorządów Gminy, Miasta i Powiatu oraz mediów lokalnych i organizacji pozarządowych będzie weryfikacja faktów na temat planowanej inwestycji i jej znaczenia dla lokalnej społeczności.

 Zamość, 17 maja 2019 roku - Veolia Wschód Sp. z o.o. ogłosiła inicjatywę powołania Rady Społecznej projektu rozbudowy ciepłowni o blok na paliwo RDF. Zaproszenia do zgłoszenia swoich reprezentantów otrzymali Przewodniczący Rad Gminy, Miasta i Powiatu Zamojskiego oraz Sołtysi Szopinka i Kalinowic – Sołectw sąsiadujących z ciepłownią. Zaproszenie do udziału w Radzie zostało także przesłane do Towarzystwa na rzecz Ziemi, które jako organizacja pozarządowa od samego początku włączyło się w postępowanie administracyjne dotyczące tego projektu. Do Rady mogą zgłosić się inne organizacje pozarządowe i media.

Do głównych zadań Rady Społecznej będzie należało: szczegółowe zapoznanie się z technologią termicznego przetwarzania odpadów, określenie korzyści budowy takiej instalacji na terenie ciepłowni w Zamościu oraz potrzeby komunikacyjne dla tego projektu.

Veolia pokłada duże nadzieje w aktywnym udziale organizacji pozarządowych, które mogą wykorzystać pracę w Radzie do merytorycznej dyskusji na temat wyzwań gospodarki obiegu zamkniętego, roli termicznego przetwarzania odpadów i wpływu takich instalacji na środowisko.

„Wokół instalacji termicznego przekształcania odpadów powstało wiele mitów, które trzeba zweryfikować. To jest główne zadanie tej Rady. Mamy wiedzę i doświadczenie, bo zarządzamy 63 znacznie większymi instalacjami na świecie. Wierzymy w korzyści wynikające z eliminacji węgla i chcemy pokazać jakie korzyści będą mieli mieszkańcy Zamościa i okolicznych gmin.” - powiedział Andrzej Piotrowski, kierownik projektu Veolia Energia Polska.

Oprócz zaproszonych bezpośrednio przedstawicieli samorządów udział w pracach Rady mogą zgłosić lokalne organizacje społeczne i przedstawiciele mediów. W tym celu należy zgłosić się za pośrednictwem odpowiedniego formularza dostępnego na www.obiegprzyszlosci.pl Decyduje kolejność zgłoszeń.

Ostateczny skład Rady Społecznej zostanie potwierdzony w dniu 31 maja 2019 roku. Pierwsze posiedzenie Rady Społecznej odbędzie się w połowie czerwca 2019 roku. Ambicją Veolii jest to, żeby Rada spotykała się przynajmniej raz na miesiąc.

‘’Doświadczenia innych pokazują, że takie projekty dopóki nie zostaną uruchomione, budzą obawy i zainteresowanie społeczne. My to szanujemy i chcemy opierać naszą komunikację na dialogu i pełnej otwartości. Jesteśmy otwarci na dyskusję i rzeczowe uwagi”.– podsumował Piotrowski.

 

Więcej informacji w serwisie www.obiegprzyszlosci.p

Marek Madej

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
RobertW
RobertW 24.05.2019, 23:05
To dobrze bo sam nie rozumiem skąd u nas taki podatny grunt pod brednie pseudo-ekologów straszących spalarnią. Nie sądzę żeby sami straszący nie mieli świadomości że nowoczesne spalarnie to najbardziej ekologiczny sposób na pozbycie się resztek śmieci po recyklingu.
Po co więc straszą? Dla kariery, rozgłosu? Nie wiem ale przeraża niedouczenie ludzi którzy im wierzą...
darek
darek 20.05.2019, 22:24
Bardzo dobrze. Wymiana zdań i prawdziwe przedstawienie sytuacji. Mam już dość straszenia spalarnią bo jakoś nie słychać żeby tam gdzie są spalarnie działo się coś nie tak

Pozostałe