Szczebrzeszyn stolicą kultury

  • 03.08.2016, 14:53
  • red.
szczebrzeszyn_stolica_kultury.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
W sobotę 30 lipca w Szczebrzeszynie rozpoczął się Festiwal Stolica Języka Polskiego.

To już druga edycja festiwalu, podczas którego Szczebrzeszyn staje się letnim centrum kulturalno-literackim naszego kraju. W tych dniach ściągają tam ludzie kultury z całej Polski. W samych liczbach przedsięwzięcie przedstawia się imponująco: w ciągu ośmiu dni odbywa się ponad 30 wydarzeń z udziałem niemal 50 twórców. Od 31 lipca do 7 sierpnia to malownicze miasteczko Lubelszczyzny odwiedzą takie postaci jak autor „Traktatu o łuskaniu fasoli” Wiesław Myśliwski, twórca „Morfiny” Szczepan Twardoch, reportażysta Mariusz Szczygieł, laureatka Nike za „Księgi Jakubowe” Olga Tokarczuk czy autor kryminałów Zygmunt Miłoszewski. Jednym z wydarzeń będzie wieczór z twórczością laureatki literackiej Nagrody Nobla 2015, białoruskiej pisarki i dziennikarki Swietłany Aleksijewicz. Podczas tego spotkania Krystyna Czubówna przeczyta fragmenty reportaży autorki „Czarnobylskiej modlitwy” i „Czasów secondhand”. W Szczebrzeszynie pojawią się także pisarze z Ukrainy – m.in. Andrij Bondar. 31 lipca odbyło się spotkanie autorskie z Marcinem Mellerem. Część muzyczna festiwalu to między innymi koncert Zbigniewa Wodeckiego i recital Katarzyny Groniec śpiewającej piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej. W sobotę 6 sierpnia na festiwalowej scenie własne interpretacje wierszy Bolesława Leśmiana zaprezentuje muzyk i poeta Adam Strug oraz zaproszeni przez niego aktorzy, m.in. Zofia Kucówna, Jerzy Trela i Antoni Pawlicki.

Nieoficjalne otwarcie festiwalu odbyło się 30 lipca wernisażem wystawy "Kolonia Artystów". W specjalnie przygotowanej przestrzeni, zaaranżowanej na indywidualne galerie zaprezentowane zostały różnorodne formy twórczości artystów związanych ze Szczebrzeszynem.

Również Zamość będzie mieć swój udział w Festiwalu. Czwartego sierpnia o godzinie 20.30 w Parku Miejskim odbędzie się koncert Adama Struga.

Zaplanowano także szereg warsztatów literacko-językowych, pisarskich, muzycznych i teatralnych. Poza tym odbędą się imprezy taneczne, warsztaty kulinarne oraz spacery po okolicy literackimi i kulturalnymi śladami.

red.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe