Wystawa „Moniuszko w ilustracjach”

  • 30.08.2019, 16:29 (aktualizacja 30.08.2019, 17:02)
  • Marek Madej
Wystawa „Moniuszko w ilustracjach” przygotowana została z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki - jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskiego romantyzmu, ojca polskiej opery narodowej i wielkiego patrioty. Znalazły się na niej ilustracje powstałe po ogólnopolskim plenerze ilustratorów, zorganizowanym przez Krasnobrodzki Dom Kultury w 2018 r., którego motywem przewodnim była postać i twórczość Stanisława Moniuszki.

Autorami prac są znani i lubiani polscy ilustratorzy, laureaci wielu nagród, twórcy i kontynuatorzy znanej w świecie „polskiej szkoły ilustracji” oraz przedstawiciele młodszej generacji.

Do udziału w wystawie zaproszono uczestników poprzednich edycji oraz twórców uprawiających inne dziedziny sztuki, co zwiększyło możliwości interpretacji i poszerzyło paletę dokonań formalnych. W sumie w wystawie bierze udział 26 autorów: Maria Ekier, Piotr Fąfrowicz, Elżbieta Gnyp, Artur Gołębiowski, Hanna Grodzka-Nowak, Mikołaj Kamler, Jolanta Kolary, Zbigniew Kołaczek, Donat Kowalski, Aleksandra Kucharska-Cybuch, Halina Kuźnicka, Jolanta Marcolla, Franciszek Maśluszczak, Aleksandra Michalska-Szwagierczak, Krystyna Michałowska, Marianna Oklejak, Leszek Ołdak, Zuzanna Orlińska, Bogusław Orliński, Stanisław Ożóg, Jowita Płoszajska, Małgorzata Sawicka-Woronowicz, Anna Sędziwy, Mieczysław Wasilewski, Elżbieta Wasiuczyńska, Józef Wilkoń, Magdalena Wosik.

Artystów inspirowały zarówno znane, jak i mniej popularne utwory Moniuszki, wśród których znalazły się m.in.: opery - Halka, Straszny Dwór, Hrabina, Verbum Nobile, pieśni – Prząśniczka, Po nocnej rosie, Gdybym rannym słonkiem, Wesół i szczęśliwy, Dziad i baba, Czaty, Świtezianka, Niepewność, kantaty – Widma, uwertury – Bajka, jak również sama postać kompozytora.

Wystawa w Krasnobrodzkim Domu Kultury, na której można zobaczyć blisko 60 prac, czynna będzie do końca września, później planowane są pokazy w innych galeriach.

Autorem i kuratorem projektu jest Maria Grażyna Szpyra, która od blisko 40 lat zajmuje się promocją polskiej ilustracji w Polsce i za granicą (plenery, warsztaty, wystawy i towarzyszące im wydawnictwa). Za całokształt działań w tej dziedzinie otrzymała Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

 

Marek Madej

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe