Terytorialsi ćwiczyli ze strażakami w Hrubieszowie

  • 30.10.2019, 12:36 (aktualizacja 30.10.2019, 12:57)
  • Marek Madej
Terytorialsi ćwiczyli ze strażakami w Hrubieszowie
„Huczwa 2019” - to kryptonim ratowniczych ćwiczeń zgrywających jednostek ochrony przeciwpożarowej, Wojsk Obrony Terytorialnej oraz służb współdziałających, jakie odbyły się 29 października 2019 r. na rzece Huczwa w Hrubieszowie.

W ćwiczeniach wzięło udział 50 żołnierzy obrony terytorialnej z 252 kompanii lekkiej piechoty z Hrubieszowa, należącej do batalionu zamojskiego. Wspólnie ze strażą pożarną i policją ćwiczyli działania przeciwpowodziowe i ratownicze w obszarze miejskim.

Scenariusz zakładał podniesienie poziomu wody na rzece Huczwie i podtopienie budynków usytuowanych w pobliżu rzeki, wzdłuż ulicy Wodnej w Hrubieszowie. Zadaniem żołnierzy, we współpracy ze strażakami, było umacnianie korony wału i likwidacja przecieków.

W innym epizodzie doskonalono umiejętności udzielania pomocy medycznej, w tym ratowanie osoby tonącej. Działania ćwiczących służb polegały na podjęciu osoby poszkodowanej z rzeki przy pomocy łodzi oraz przetransportowaniu jej na brzeg i przekazaniu ratownikom WOT, którzy udzielili jej kwalifikowanej pierwszej pomocy.

W trzecim epizodzie ćwiczono usuwanie zatoru wodnego i wypompowywanie wody z zalanego parkingu przy ulicy Żeromskiego oraz sąsiadujących budynków mieszkalnych. Ponadto żołnierze ćwiczyli zabezpieczanie miejsca zdarzenia przed dostępem osób postronnych, z uwzględnieniem występujących utrudnień w ruchu drogowym.

Podczas ćwiczeń wykorzystano specjalistyczny sprzęt wojskowy, którym dysponują zamojscy Terytorialsi w tym, m.in. terenowe pojazdy transportowe, quady, pilarki spalinowe, maszt oświetleniowy, a także ubrania do pracy w wodzie.

Przypomnijmy, głównym zadaniem żołnierzy WOT w czasie pokoju jest przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych oraz prowadzenie akcji ratowniczych w swoim stałym rejonie odpowiedzialności (SRO). W tym celu żołnierze OT przechodzą intensywne szkolenia indywidualne, specjalistyczne oraz zgrywające, również w obszarze współdziałania z innymi służbami ratowniczymi na danym terenie.

 

 

 

kpt. Damian STANULA

OFICER PRASOWY

2. LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ

Marek Madej

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe