„Broń i wspieraj” – spotkanie Terytorialsów z 14 państw

  • 21.11.2019, 12:05 (aktualizacja 21.11.2019, 12:31)
  • Marek Madej
„Broń i wspieraj” – spotkanie Terytorialsów z 14 państw DWOT
W Jachrance pod Warszawą trwa spotkanie dowódców i liderów formacji obrony terytorialnej z 14 krajów Europy i świata. Hasło tegorocznej debaty to „Defend and support”, czyli „Broń i wspieraj.

Spotkanie w ramach Europejskiej Inicjatywy Współpracy Obrony Terytorialnej odbywa się już po raz drugi. Organizatorem wydarzenia, podobnie jak rok temu, jest dowództwo polskich Wojsk Obrony Terytorialnej. W konferencji, w dniach 19-21 listopada br. biorą udział dowódcy i przedstawiciele wojsk terytorialnych z Litwy, Łotwy, Estonii, Danii, Szwecji, Szwajcarii, Finlandii, Norwegii, Węgier, Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA oraz po raz pierwszy Gruzji.

Hasłem tegorocznej Inicjatywy jest „Defend and support”, czyli „Broń i wspieraj”, a tematyka dotyczy roli, jaką formacjom OT określają strategie obrony państw Europy i Ameryki. Poza podsumowaniem współpracy i oceną dotychczasowych działań, dowódcy podzielą się swoimi doświadczeniami z rekrutacji oraz zarządzania kompetencjami ochotników. W programie wystąpienia dowódców formacji obrony terytorialnej z Niemiec, Finlandii, Norwegii oraz Danii. Dużo czasu zostanie poświęcone dyskusji oraz wymianie doświadczeń.

Efekty Inicjatywy

Europejska Inicjatywa Współpracy Obrony Terytorialnej przynosi wiele, wymiernych efektów dla WOT. To przede wszystkim dynamiczny rozwój współpracy poszczególnych brygad OT z partnerami zagranicznymi oraz wyjazdy żołnierzy OT za granicę na różnego rodzaju szkolenia, ćwiczenia i zawody międzynarodowe.

Rok od ostatniego spotkania Inicjatywy został wykorzystany efektywnie również przez lubelskich Terytorialsów. 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej z sukcesem buduje głębokie relacje partnerskie ze Szwedzką Gwardią Krajową (Hemvärnet), które owocują obustronnymi wizytami, spotkaniami na poligonach i wymianą doświadczeń. Ponadto w czerwcu br. lubelska brygada gościła przedstawicieli Gwardii Narodowej stanu Illinois, a w sierpniu dowódcę Kommando Territoriale Aufgaben (KTA) - niemieckiego odpowiednika WOT. Lubelscy Terytorialsi dwukrotnie w tym roku byli w Stanach Zjednoczonych. W sierpniu zabezpieczali 24. Międzynarodowy Zlot Harcerzy w Zachodniej Virginii, a w listopadzie uczestniczyli w ćwiczeniach „Ridge Runner”, organizowanych przez Gwardię Narodową i Siły Specjalne USA.

 

*** Europejska Inicjatywa Współpracy Regionalnej Obrony Terytorialnej (European Territorial Co-operation ETC-2) to platforma umożliwiająca wymianę doświadczeń, współdzielenie zasobów szkoleniowych, a także wymianę informacji dotyczących zagrożeń. Pierwsze spotkanie w tej formule odbyło się w październiku 2018 r. w Warszawie. Zostało ono zainicjowane przez polskie Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej.

Trzecie spotkanie w ramach ETC odbędzie się w 2020 roku na Węgrzech, które budowę formacji OT rozpoczęły rok po Polsce.

 

 

kpt. Damian STANULA

OFICER PRASOWY

2. LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ

Marek Madej

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe