Festiwal HumanDOC - świat w zbliżeniu

  • 26.11.2019, 13:32 (aktualizacja 26.11.2019, 13:38)
  • Marek Madej
Festiwal HumanDOC - świat w zbliżeniu
Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu zaprasza na replikę 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDOC. W programie pokazy światowej klasy filmów dokumentalnych, nagradzanych na najważniejszych imprezach filmowych. To niepowtarzalna szansa na poszerzenie swojej wiedzy i poznanie poruszających historii z całego świata. Całość spaja idea przyświecająca Fundacji HumanDoc, organizatora festiwalu, której celem jest przedstawianie problemów Globalnego Południa odbiorcom z Globalnej Północy. Zamojska replika festiwalu odbędzie się w CKF Stylowy w dniach 30.11-1.12.2019, godz. 18:00.

Filmy dokumentalne niczym w soczewce skupiają obraz świata, by w ciągu kilku godzin zabrać widza w nieskrępowaną podróż po najodleglejszych zakątkach globu, w sam środek niesamowitych historii i wreszcie - naszych własnych emocji. Dokumenty są rejestracją, a nie kreacją rzeczywistości. Balansują między sztuką, a informacją i edukacją. Taki jest właśnie Festiwal HumanDOC.  

PROGRAM

30.11.2019 | 18:00 Festiwal HumanDOC cz. 1 (146’)

Filmy:

Kibera: historia slumsów | 90’

Podwójnie obcy | 56’

 

1.12.2019 | 18:00 Festiwal HumanDOC cz. 2 (144’)

Filmy:

Złota | 84’

Ciepły wiatr z północy | 60’

 

Bilet na każdy dzień festiwalu: 5 zł. Uwaga! Na to wydarzenie nie prowadzimy rezerwacji miejsc. Zapraszamy do zakupu biletów w kasach kina, biletomacie  lub online: www.stylowy.net

OPISY FILMÓW

KIBERA: HISTORIA SLUMSÓW, reż. Martin Páv, Czechy 2018

Fotografik Don, mieszkaniec Kibery, gigantycznych slumsów w Nairobi, mówi, że na fotografiach próbuje uchwycić pozytywną stronę swojego domu - nie cierpienie, nędzę i rezygnację, ale nadzieję, determinację i kreatywność.Dokument Martina Páva prezentuje podobne podejście. Osadzony w unikalnym, fotogenicznym środowisku slumsów film, jest skonstruowany niczym seria wywiadów z mieszkańcami.Oprócz Dona spotykamy również lokalnych artystów, nauczyciela i trenera boksu. Niemniej jednak, w ostatniej części filmu, która skupia się na wyborach prezydenckich w Kenii, frustracje, beznadzieja i przemoc w Kiberze zaczynają wybijać się na pierwszy plan.

PODWÓJNIE OBCY, reż. Ugis Olte, Litwa 2015

Zapierający dech w piersiach film drogi o Samcche Dżawachetia, odizolowanym regionie Gruzji, gdzie Gruzini i Ormianie żyją razem w atmosferze tłumionej wrogości. Mapy drogowe to otwarte, niekończące się teksty, które mogą zawierać dowolną ilość historii, w tym także opowieść o samym podróżniku. Filmowiec z północy i fotograf z południa podróżują w dziwne miejsce. Jest to kraj, w którym ludzie są zmęczeni swoją historią, gdzie czas ma tendencję do zamarzania, a każde spotkanie przedstawiane jest w krzywym zwierciadle, które pozwala spojrzeć w znajome oczy.

ZŁOTA, reż. Tomasz Knittel, Polska 2019

Oszczędny, niemal intymny portret sąsiedzkiej społeczności. Głównymi bohaterami filmu są trzydziestopięcioletni Krzysztof i jego żona Ida. Dom na Złotej odzyskany został w ramach reprywatyzacji, odziedziczony po przodkach żydowskiego pochodzenia. Ich historia przeplata się z losami innych mieszkańców kamienicy, m.in. 94-letniego emerytowanego księgowego, Afgańczyka z Ukrainką czy uchodźcy z Syrii. „Złota" to opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca, a także bolesne studium związku.

CIEPŁY WIATR Z PÓŁNOCY, reż. Aleksei Golovkov, Rosja 2019

Pustelnik, filozof i pasterz reniferów Aleksander od wielu lat mieszka samotnie w samym sercu arktycznej tajgi w Jakucji. Domem są dla niego setki hektarów lasów, gór i tundry. Jego życie to niekończąca się walka o przetrwanie. Zamiast sklepu - góry, zamiast lodówki - strumień, zamiast Internetu - krótkofalówka. Przez 20 lat ani razu nie był w mieście. Pewnego dnia chciałby wyruszyć w podróż dookoła świata: zobaczyć Tybet, Rzym i Australię. Jednak w chwili obecnej renifery, przyroda i marzenia to wszystko, co posiada.

 

materiał nadesłany

Marek Madej

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe