Podsumowanie akcji "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" na drogach powiatu

  • 24.01.2020, 13:37 (aktualizacja 24.01.2020, 15:20)
  • Marek Madej
Podsumowanie akcji "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" na drogach powiatu
Zamojscy policjanci prowadzili wczoraj wzmożone działania kontrolne w ramach ogólnopolskiej akcji pod nazwą "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Celem przedsięwzięcia organizowanego cyklicznie jest poprawa bezpieczeństwa na drogach powiatu oraz ograniczenie liczby wypadków drogowych z udziałem pieszych oraz rowerzystów, a więc tych którzy w przypadku zdarzeń drogowych z udziałem pojazdów doznają znacznie poważniejszych obrażeń, skutkujących niekiedy kalectwem lub śmiercią.

Wczoraj zamojscy policjanci kolejny raz prowadzili działania w ramach ogólnopolskiej akcji "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Policjanci nadzorowali miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych np. przejścia przez jezdnię o dużym natężeniu ruchu lub przejścia na których doszło do potrąceń pieszych. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na pieszych oraz rowerzystów, jak również kierujących pojazdami, którzy swoim niewłaściwym zachowaniem powodowali zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego: m.in. sprawdzali czy piesi korzystają z wyznaczonych przejść oraz czy stosują się do sygnalizacji świetlnej, używają elementów odblaskowych, a także czy kierujący pojazdami przestrzegają przepisów w rejonie przejść dla pieszych. Wykroczenia popełniane przez pieszych oraz przez kierujących wobec pieszych są bardzo często przyczyną zdarzeń drogowych najtragiczniejszych w skutkach. Głównymi przyczynami zdarzeń z winy pieszych są nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem, chodzenie nieprawidłową stroną drogi, a także przechodzenie w miejscach niedozwolonych. Natomiast główną przyczyną zdarzeń z winy kierującego pozostaje nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych. Na terenie powiatu zamojskiego od początku roku odnotowaliśmy spadek zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego w porównaniu  do ubiegłego roku, niemniej uczestnicy ruchu drogowego nadal naruszają przepisy. W ramach wczorajszych działań policjanci ujawnili ponad 80 wykroczeń popełnionych przez kierujących wobec pieszych (głównie nieprawidłowe manewry) oraz prawie 50 naruszeń prawa, których dopuścili się piesi (głównie przechodzenie w miejscach niedozwolonych).

Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o przestrzeganie przepisów. Przypominamy, że kierowca zbliżając się do przejścia dla pieszych zobowiązany jest zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na pasach. Zabronione jest omijanie pojazdu jadącego w tym samym kierunku, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, a także wyprzedzanie pojazdów na przejściu jak i przed nim.

Apelujemy również do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze. Piesi powinni korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi, idąc po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi. Mundurowi przypominają także o zagrożeniach związanych z korzystaniem z telefonu czy słuchaniem głośnej muzyki w słuchawkach podczas przechodzenia przez jezdnię. Takie zachowanie ogranicza odbieranie bodźców, które zawczasu mogą sygnalizować bliskość samochodu.

Zadbajmy o bezpieczeństwo własne oraz innych użytkowników dróg!

D.P.

 

http://lubelska.policja.gov.pl/

Marek Madej

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe