Inwestycje w Zamościu

  • 27.08.2021, 16:49 (aktualizacja 27.08.2021, 17:32)
  • Marek Madej
Inwestycje w Zamościu
Rozmowa z wiceprezydentem Zamościa Piotrem Zającem.

W Zamościu od dłuższego czasu obserwujemy dużą ilość różnego rodzaju inwestycji. Które według Pana są najważniejsze i dlaczego?

To zadania o różnym zakresie i znaczeniu. Wszystkie są istotne ponieważ zdecydowanie poprawią infrastrukturę i zmienią na lata oblicze miasta.

W pierwszej kolejności mieszkańcy zgłaszają potrzeby remontów ulic. Po przebudowie Lubelskiej, w tym roku przyszła kolej na Piłsudskiego z rondem na skrzyżowaniu z Peowiaków i Sadową. Taka inwestycja to nie tylko nowa nawierzchnia, ale i kanalizacja deszczowa, teletechniczna, chodniki i ścieżki rowerowe, nasadzenia drzew i krzewów. Jeśli jest potrzeba, przy okazji wymienia się sieć wodociągową, sanitarną, a nawet ciepłowniczą. To główny ciąg komunikacyjny Zamościa. Wcześniej wymieniliśmy oświetlenie i już pracujemy nad kolejnym etapem – ulicą Partyzantów.

Kompleksowej przebudowy doczekała się tzw. obwodnica zachodnia czyli DK 74. To odcinek o długości aż 5 km (od mostu na 1-go Maja do granic miasta). Wykonawcy przekazano już plac budowy i za chwilę zaczną się prace o wartości 90 mln złotych.

Z ciekawych inwestycji drogowych wskazałbym budowę nieutwardzonej wcześniej ulicy Altanowej, która połączy się z ulicą Lipską odciążając ruch samochodowy w południowej części miasta. I etap o długości ok. 300 m już za nami, trwa wybór wykonawcy II etapu.

Część inwestycji oczywiście dotyczy Zespołu Staromiejskiego, stąd utrudnienia w ruchu. Kończymy przebudowę ulicy Łukasińskiego z chodnikami i odwodnieniem, którego częściowo nie było, a także Placami Stefanidesa i Wolności, które pozostaną parkingami. Nawierzchnia wykonana z kostki granitowej kontrastuje z zabytkowym charakterem Starówki i jest komfortowa w użytkowaniu. Jest to zadanie o łącznej wartości 12 mln zł.

W ramach rewitalizacji Starego Miasta trwają prace w nadszańcu Bastionu VI. W Ekonomiku będzie zaadaptowane poddasze i otoczenie szkoły. Częścią zadania jest remont dziedzińców kamienic i budowa placu zabaw przy Parku Miejskim.

Która inwestycja cieszy Pana najbardziej?

Zdecydowanie rozbudowa Zamojskiego Domu Kultury i Zalewu miejskiego. Pamiętam te obiekty jako przestarzałe i zaniedbane, zupełnie nieatrakcyjne. Ale to już przeszłość.

ZDK ma już salę widowiskową z nowoczesnym wyposażeniem – balkon, siedziska, klimatyzacja, świetne nagłośnienie i oświetlenie. Spektakle w ramach Zamojskiego Lata Teatralnego były wspaniałym przeżyciem. W kolejnym etapie oblicze zmieni część frontowa budynku ze stolarką okienną i schodami.

Zupełnie inaczej wygląda już otoczenie Zalewu ze ścieżką rowerową o długości prawie 3 km, nowymi kontenerami, pomostami i kładkami, małą architekturą. Do listopada dokończymy oświetlenie, połączymy ścieżkę kładką z ulicą Lipską. Warto wspomnieć, że przy okazji zagospodarowano i udostępniono ok. 30 ha powierzchni.

Które są zadania najtrudniejsze w realizacji? Co ich realizacja oznaczać będzie dla mieszkańców?

Najtrudniejsza jest rewitalizacja historycznego obiektu Akademii, ze względu na stan zachowania, charakter i specyfikę tego zabytku. Tu pojawiły się problemy z Wykonawcą, odkrycia barokowych polichromii i różnice między dokumentacją, a stanem faktycznym. To oczywiście oznaczało dodatkowe czynności i znacznie wydłużyło proces inwestycyjny. Na szczęście roboty zostały wznowione, a ich efekt będzie widoczny w drugiej połowie 2023 roku.

Co inwestycje oznaczają dla mieszkańców – mam nadzieję, że widać, że Miasto się rozwija i zmienia. Następuje wyraźna poprawa infrastruktury w przypadku dróg i oświetlenia - będziemy z tego korzystać przez wiele lat. Przetargi i milionowe kontakty to szansa dla lokalnych przedsiębiorców. Dzięki rewitalizacji zabytków, rozbudowie Ogrodu Zoologicznego czy Zalewu zwiększy się zainteresowanie turystów, a nasza oferta będzie atrakcyjniejsza.

Czy Miasto stać na realizację tak wielu kosztownych przedsięwzięć w tym samym czasie? Jak finansowane są te inwestycje?

Wydatki majątkowe na bieżący rok to 168 mln zł. Nie bylibyśmy w stanie nawet pomyśleć o realizacji takich zadań bez ogromnego wsparcia finansowego ze środków pozabudżetowych. Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych czy Fundusz Dróg Samorządowych to dotacje dla Zamościa w kwotach po ok. 25 mln złotych. Ze środków unijnych, czyli Regionalnych Programów Operacyjnych czy POIŚ pozyskaliśmy kwoty rzędu kilkuset milionów złotych. Tu warto podkreślić wielkie zaangażowanie Prezydenta Wnuka i wsparcie osób decyzyjnych zarówno na szczeblu rządowym, jak i samorządu województwa lubelskiego oraz doskonałą współpracę z operatorami programów. Za tę pomoc serdecznie dziękujemy.

 

 

 

 

Marek Madej

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe