Międzyuczelniane seminarium w Akademii

  • 28.02.2022, 12:58
  • Marek Madej
Międzyuczelniane seminarium w Akademii
Wczoraj (27 lutego) obchodziliśmy Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych. W ramach obchodów, Zakład Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Zamojskiej oraz funkcjonujące w nim koła naukowe - Koło Młodego Stratega, Koło Naukowe Bezpieczeństwa Narodowego i Studenckie Koło Stosunków Międzynarodowych zorganizowały Międzyuczelniane Studenckie Seminarium Naukowe pt. „Organizacje pozarządowe w systemie bezpieczeństwa państwa”.

Organizacje pozarządowe wykonują społecznie dużą pracę w różnych dziedzinach, w tym w kwestii bezpieczeństwa państwa. Widzimy to obecnie m.in. przy organizacji akcji pomocy dla uchodźców z Ukrainy, ale także przy klęskach żywiołowych, czy akcjach charytatywnych. NGO lub „trzeci sektor”, jak nazywane są organizacje pozarządowe wspierają administrację państwową wszędzie tam, gdzie taka pomoc jest konieczna.

 

- W Polsce zarejestrowanych jest ponad 100 tysięcy organizacji pozarządowych, w tym 17 tys. fundacji, 86 tys. stowarzyszeń. Wiele z nich działa w obszarze bezpieczeństwa i ratownictwa. Od kilku lat w naszej Uczelni prowadzimy przedmiot „Organizacje pozarządowe w systemie bezpieczeństwa państwa”, mający na celu promocję tego obszaru naszego życia społecznego i kreacji społeczeństwa obywatelskiego oraz propagowanie tej idei w naszym społeczeństwie. W naszym seminarium udział wzięli studenci Akademii Zamojskiej, KUL i UMCS, którzy zaprezentowali referaty na temat bezpieczeństwa i ratownictwa w naszym regionie. Przedstawili oni działalność takich organizacji jak Ochotnicza Straż Pożarna czy Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. W dziale poświęconym bezpieczeństwu zdrowotnemu studenci opowiedzieli o działalności Polskiego Czerwonego Krzyża, Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, czy też o krwiodawstwie w naszym regionie. Inna część seminarium poświęcona została bezpieczeństwu społeczno-gospodarczemu. W trakcie seminarium poruszono również problem bezpieczeństwa ekologicznego. (…) Szczególnie satysfakcjonujący jest fakt, iż wśród założycieli i aktywnych działaczy NGO są osoby młode, często studenci, którzy w ten sposób mogą spełniać swoje pasje i rozwijać zainteresowania. Takie osoby znajdziemy także wśród naszych studentów. Młodzi ludzie są druhami w jednostkach ochotniczych straży pożarnych, honorowymi dawcami krwi, działają w organizacjach paramilitarnych i proobronnych, czy zajmują się rekonstrukcjami wydarzeń historycznych. Ma to bardzo istotne znaczenie w kontekście zachowań propaństwowych i kreowaniu właściwych postaw wśród młodego pokolenia - powiedział dr Stanisław Dubaj z Zakładu Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Zamojskiej, koordynator przedsięwzięcia.

 

Seminarium otworzył prorektor ds. nauki i rozwoju AZ dr hab. inż. Krzysztof Pancerz. Następnie do uczestników seminarium zwrócili się: kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Narodowego AZ dr Łukasz Potocki i dr Stanisław Dubaj, moderator seminarium. Seminarium rozpoczęło wystąpienie dra Tomasza Sieniowa, założyciela i prezesa Instytutu na Recz Państwa Prawa. Następnie swoje wystąpienia zaprezentowali studenci Akademii Zamojskiej, KUL oraz UMCS.

 

 

Międzyuczelniane Studenckie Seminarium Naukowe pt. „Organizacje pozarządowe w systemie bezpieczeństwa państwa” odbyło się 24 lutego w formule hybrydowej - część uczestników brała w nim udział stacjonarnie w Akademii Zamojskiej, część zaś online.

Marek Madej

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe