„Zwyczaje Wielkanocne w Bursie Nr 2”

  • 01.04.2022, 08:23 (aktualizacja 01.04.2022, 09:00)
  • Marek Madej
„Zwyczaje Wielkanocne w Bursie Nr 2”
W Bursie Międzyszkolnej Nr 2 w Zamościu odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Spotkań Międzypokoleniowych”, na którym słuchacze Zamojskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku spotkali się z młodzieżą bursy.

 


Współpraca obu środowisk, zainicjowana kilkanaście lat temu  przez dyrektora bursy Waldemara Leszczyńskiego oraz przedstawicieli Zamojskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zaowocowała wieloma wspólnymi, ciekawymi przedsięwzięciami. Młodzież z dużym zaangażowaniem podejmuje współpracę korzystając z wiedzy, umiejętności i  doświadczeń starszego pokolenia. Z powodzeniem realizują się cele spotkań, którymi przede wszystkim są: przekazywanie młodemu pokoleniu wiedzy na temat polskiej historii, tradycji, zwyczajów regionalnych, wzmocnienie integracji i solidarności wewnątrz i międzypokoleniowej, budowanie więzi między pokoleniami i wiele innych nieocenionych wartości wychowawczych i edukacyjnych. 
Tematem ostatniego spotkania były zwyczaje i tradycje wielkanocne. Na wstępie Dyrektor Waldemar Leszczyński powitał uczestników warsztatów oraz wprowadził w temat spotkania, następnie  Pani Prezes ZUTW Halina Caban przybliżyła młodzieży historię, tradycje i zwyczaje wielkanocne naszego regionu. Młodzież wymieniała się własną wiedzą i spostrzeżeniami,  opowiedziała o tym jak u nich przebiegają święta, jakie przygotowują potrawy na świąteczny stół oraz jak go ozdabiają. 
Ze strony Seniorów padło pytanie do młodzieży: „Jakie chcieliby, żeby były te święta?” 
Ku zaskoczeniu wszystkich padła odpowiedź, że „Wolne od smartfonów”! 
Zasadniczą część spotkania stanowiły warsztaty rękodzieła, na których wychowankowie wspólnie z Seniorami wykonali pisanki w technice decoupage oraz inne ozdoby wielkanocne. Kolejne spotkanie warsztatowe zaplanowano na 4 kwietnia tego roku. 

Marek Madej

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe