Święto niepodległości - wydarzenia na Rynku

  • 14.11.2016, 17:02
  • red.
swieto_niepodleglosci_wielkie_uroczystosci_na_rynku.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Jak co roku 11 listopada na Rynku Wielkim w Zamościu odbyły się uroczystości upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości. W tym roku tego dnia w Zamościu świętowano podwójnie.

Główne uroczystości związane ze świętem niepodległości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Katedrze Zamojskiej. Następnie uczestnicy obchodów przeszli na płytę Rynku Wielkiego, gdzie tradycyjnie odbył się ceremoniał wojskowy, wystąpienie prezydenta Zamościa, apel pamięci i salwa honorowa.

Warto wspomnieć, że po wizycie Józefa Piłsudskiego w Zamościu z 1922, związanej z ufundowaniem sztandaru dla jednostki wojskowej, pozostało wiele interesujących pamiątek, które obecnie znajdują się w Muzeum Zamojskim.

Przy symbolicznej tablicy upamiętniającej pobyt Marszałka Piłsudskiego w Zamościu zostały złożone kwiaty i wieńce. Na koniec można było zobaczyć defiladę z udziałem żołnierzy i służb mundurowych, pocztów sztandarowych oraz Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich. Mimo mało zachęcającej pogody uroczystości zgromadziły pokaźną liczbę uczestników.

Tegoroczne uroczystości w dniu 11 listopada zbiegły się z jeszcze jednym, ważnym dla Zamościa wydarzeniem.

Uroczystości towarzyszyła wystawa w holu sali Consulatus dotycząca współpracy Zamościa z Żółkwią.

Na cześć zaproszonych gości na Rynku odbył się pokaz w wykonaniu Zamojskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej Jana Sobiepana Zamojskiego.

red.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe