Czy warto zrobić kurs pierwszej pomocy? Stanowczo tak!

  • 24.07.2020, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Czy warto zrobić kurs pierwszej pomocy? Stanowczo tak!
Mimo, że w Polsce każdy z nas ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy osobie poszkodowanej w wypadku, wiele osób nie ma nawet podstawowej wiedzy w tym zakresie. Dotyczy to także kierowców, którzy musieli odbyć szkolenie z pierwszej pomocy przygotowując się do egzaminu na prawo jazdy. Dlatego warto podnosić swoje umiejętności w tym zakresie – być może dzięki temu uratujemy komuś życie.

Kto może iść na kurs pierwszej pomocy?

Wiele osób obawia się pójść na kurs pierwszej pomocy ze względu na brak wiedzy medycznej. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to żadną przeszkodą – szkolenia z pierwszej pomocy są skierowane do osób w każdym wieku, niezależnie od wykształcenia. Dlatego warto iść na taki kurs, nawet – a może zwłaszcza wtedy, gdy mamy opory.

Czego nauczy nas kurs pierwszej pomocy?

Kursy pierwszej pomocy są organizowane najczęściej przez prywatne firmy. Nie ma jednego obowiązującego programu, dlatego w zależności od szkolenia mogą być poruszane nieco inne zagadnienia. Niektórzy organizatorzy kładą większy nacisk na teorię, inni na praktykę. Kursy czysto teoretyczne są zwykle tańsze, ale więcej nauczymy się na szkoleniu z elementami praktyki. Jedną z firm organizujących takie kursy można znaleźć pod adresem https://www.transmedyk.pl/kurs-pierwszej-pomocy/.

Najważniejsze umiejętności, jakie powinniśmy nabyć na kursie pierwszej pomocy to:

  • prawidłowe i kompletne zgłaszanie wypadku – wiele osób nie wie, jakie dane należy podać, by zgłoszenie zostało przyjęte;

  • sprawdzanie stanu poszkodowanego;

  • podstawowe czynności ratunkowe, takie jak zabezpieczenie miejsca wypadku, ewentualne ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej czy wykonanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej

  • opatrywanie ran, zatrzymywanie krwotoków


 

Większość z tych czynności jest łatwa do opanowania nawet dla laików. Wykorzystanie fantomów i symulatorów szkoleniowych znacznie ułatwia jednak ich przyswojenie. Jeżeli więc zdecydujemy się pójść na kurs pierwszej pomocy, warto wybrać taki, po którym rzeczywiście będziemy w stanie komuś pomóc.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: