Kredyt konsolidacyjny- czym jest i na czym polega?

  • 26.02.2021, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Kredyt konsolidacyjny- czym jest i na czym polega?
Nie wszystkie sytuacje w życiu da się przewidzieć. W jakimś momencie życia może okazać się, że zastrzyk gotówki będzie niezbędny. Szczególnie osoby młode, zaczynające dopiero życie na własny rachunek często zaciągają kredyty, kupując dom czy działkę, a później także wyposażenie domu czy mieszkania. Kiedy tych rat i kredytów jest już kilka, można pogubić się w terminach spłat. Rozwiązaniem jest tutaj kredyt konsolidacyjny, który pozwala na lepszą kontrolę nad wydatkami i odciąża głowę od wielu terminów.

 

 

Czym jest kredyt konsolidacyjny?


Na pewno wiele razy słyszałeś, że najlepszy kredyt konsolidacyjny daje spore oszczędności. Czym jednak jest ten kredyt i na czym polega? Mówiąc najprościej, kredyt konsolidacyjny jest kredytem gotówkowym, który udzielany jest po to, by kredytobiorca mógł spłacić inne zobowiązania. W praktyce wygląda to tak, że zamiast spłacać kilka zobowiązań, np. rat czy pożyczek, kredytobiorca spłaca jedno zobowiązanie do banku, w którym zawiązał umowę kredytu konsolidacyjnego. W ten sposób kredytobiorca nie musi już pamiętać o kilku terminach spłat, a tylko o jednym. Spłatą reszty zobowiązań zajmuje się bank.
Kredyt konsolidacyjny wyróżnia się tym, że kredytobiorca nie otrzymuje środków na swoje własne konto. Wyjątkiem jest tu sytuacja, w której wnioskuje on o dodatkową kwotę na inne cele.Jakie zalety ma kredyt konsolidacyjny?


Kredyt konsolidacyjny to przede wszystkim wygoda. Nie ulega wątpliwości, że wygodniej jest pamiętać o jednej racie niż o kilku i to w różnych terminach. Poza tym, kredytobiorca sam może zadecydować, które zobowiązania chce ze sobą połączyć czyli skonsolidować. Nie jest konieczne łączenie wszystkich zaciągniętych zobowiązań, co daje pełną dowolność w tej kwestii. Dzięki konsolidacji, łatwiej jest kontrolować wydatki. Często jest także szansa na wynegocjowanie bardziej korzystnych warunków kredytowania czy nawet obniżenie raty, która będzie o wiele niższa niż pojedyncze raty za wszystkie zobowiązania. Zwykle więc kredyt konsolidacyjny jest rozwiązaniem korzystnym.

 

Kto może wnioskować o kredyt konsolidacyjny?

 

O kredyt konsolidacyjny teoretycznie może ubiegać się każdy, kto posiada jakieś inne zobowiązania kredytowe czy pożyczki. W praktyce jednak trzeba liczyć się z tym, ze bank sprawdzi wiarygodność kredytobiorcy, będzie chciał upewnić się, czy dochody są na pewno stałe, pewne, czy nie ma żadnych problemów ze spłatą zobowiązań, a także na jaką kwotę są one zaciągnięte. Im niższa kwota tych zobowiązań i lepsza sytuacja materialna kredytobiorcy, tym większa jest szansa na uzyskanie kredytu konsolidacyjnego.O czym pamiętać, decydując się na kredyt konsolidacyjny?Przede wszystkim, należy zawsze pamiętać o dokładnym przeczytaniu umowy kredytowej. Warto pamiętać, że konsolidacja nie jest usługą darmową i kredytobiorca ponosi jej koszty. Dlatego tak ważne jest, by przeanalizować, ile będzie wynosiła miesięczna rata i czy będziemy w stanie ją udźwignąć. Najlepiej jest skorzystać z porównywarki kredytów konsolidacyjnych. W jednym miejscu masz dostęp do wszystkich ofert, razem z zestawieniem całkowitych kosztów kredytów czy ich oprocentowania.

 

Czy warto skorzystać z kredytu konsolidacyjnego?

 

Kredyt konsolidacyjny może być bardzo korzystną opcją, szczególnie wtedy, kiedy uda się wynegocjować dobre warunki. Może się okazać, że rata spłaty tego kredytu konsolidacyjnego będzie niższa od sumy rat w poszczególnych bankach. Do tego zyskujesz wolną głowę, większą kontrolę i spokój. Kredyt konsolidacyjny to mądry wybór!

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: