Jack Daniels – co wyróżnia ten typ whisky

  • 10.09.2019, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Jack Daniels – co wyróżnia ten typ whisky
Whisky ma wśród koneserów niezachwianą pozycję. Staje się też coraz bardziej popularne wśród pozostałych grup. Wśród wielu rodzajów whisky jedna cieszy się ogromną popularnością. To Jack Daniels.

Gdzie wytwarzana jest whisky?

Trunek ten jest znany i produkowany na całym świecie. Są jednak regiony, które stworzyły charakterystyczne wersje tego alkoholu. Ojczyzną jest oczywiście Europa. Irlandia jest miejscem, gdzie zapoczątkowano produkcję tego, co od XVIII wieku znamy jako whisky. Od VII wieku iryjscy mnisi produkowali wodę życia z produktów fermentacji owoców. Dwa wieki później trunek dotarł do Szkocji, gdzie szybko zyskał ogromną popularność. W każdym z tych krajów produkcję whisky opanowano do perfekcji. Z obawy o próby kradzieży nazewnictwa zadbano nawet o odpowiednie zabezpieczenia prawne. I tak powstał The Scotch Whisky Act, który jasno określa kryteria, jakie musi spełnić trunek, by mógł nosić nazwę szkockiej whisky. Według tego aktu musi on być produkowany na terenie Szkocji, z tamtejszej wody i jęczmienia. W Stanach Zjednoczonych whisky także jest objęta prawną ochroną. Mowa tu chociażby o burbonie, który także w ten sposób uchroniono przed czarnym rynkiem. W Ameryce, w odróżnieniu od europejskich wersji whisky, stosuje się kukurydzę. Proces leżakowania zaś odbywa się nie w używanych, a nowych dębowych beczkach. Oryginalne whisky znajdziemy także w Japonii. To stosunkowo młody region, jednak zdążył już zdobyć uznanie wśród koneserów.

Jack Daniels – czym różni się od burbona?

Jak już wspomnieliśmy, burbon w Stanach Zjednoczonych ma niepodważalną pozycję. Kentucky jest uznawany za światową stolicę tego trunku. Nic w tym dziwnego, gdyż to właśnie na terenie tego stanu powstaje aż 95% globalnej produkcji. Cechą charakterystyczną jest wysoka zawartość kukurydzy w zbożowej mieszance. Wynosi ona od 51% do nawet 70%. Trunkiem zbliżonym do burbona, ale będącym odrębnym typem, jest Tennessee Whiskey. Zawdzięcza ona to niższej zawartości kukurydzy oraz specjalnemu procesowi filtracji. Dzięki niemu trunek ma oryginalny charakter, znany nam chociażby z marki Jack Daniels. Proces ten polega na przepuszczeniu destylatu przez trzywarstwową warstwę klonowego węgla drzewnego. Dzięki niej właśnie Jack Daniels ma łagodny smak i aromat. Znajdziesz go chociażby w tym miejscu https://swiat-whisky.sklep.pl/. Jack Daniels jest produkowany w najstarszej amerykańskiej destylarni. Twórcą tego runku był Jasper Newton Daniel, który dążył do stworzenia alkoholu innego niż konkurencja. Dziś wiemy, że udała mu się ta sztuka, a charakterystyczne butelki Jack Daniel’s Old No.7 znane są na całym świecie.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: