Czym się zajmują headhunterzy oraz kogo obecnie najczęściej poszukują na rynku?

  • 16.03.2020, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Czym się zajmują headhunterzy oraz kogo obecnie najczęściej poszukują…

Sytuacja na rynku pracy powoduje, że firmy konkurują o dobrych pracowników. Ma to miejsce, zwłaszcza na stanowiskach o dość wąskim zakresie kwalifikacji i konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Często pracodawca nie potrafi też dokładnie sprecyzować, jakiego pracownika potrzebuje, a wówczas pomocne są firmy headhunterskie oraz agencje zatrudnienia.

Czym się zajmują headhunterzy?

Praca headhuntera, czyli w dosłownym tłumaczeniu "łowcy głów", polega na identyfikacji menedżerów i cenionych na rynku pracowników, by pozyskać ich dla określonego pracodawcy, na którego zlecenie działają. Jak wskazuje A. Grycuk jest to działanie nastawione na zmianę miejsca oraz stanowiska pracy i przyjęcie oferty klienta w efekcie tzw. poszukiwań bezpośrednich. Sam proces jest poufny. 

Pierwsze początki tego zawodu to okres lat 40., kiedy to w Stanach Zjednoczonych zaczęli działać pierwsi headhunterzy, którzy specjalizowani się w poufnych weryfikacjach i pozyskiwaniach pracowników w ramach rozwiązań takich jak rekrutacja zewnętrzna. W Polsce zjawisko headhuntingu rozwinęło się w latach 90. XX wieku, kiedy powstała nowa instytucja - agencja rekrutacyjna.

Kogo obecnie najczęściej poszukują na rynku headhunterzy?

Obecnie wykwalifikowani headhunterzy to często freelencerzy, którzy poszukują dla swoich zleceniodawców szczególnych rodzajów pracowników. Są to głównie osoby o charakterystycznych i unikalnych kwalifikacjach i doświadczeniach w zawodzie- niejednokrotnie przejmowane od konkurencyjnej firmy z branży bankowej, ubezpieczeniowej, związanej z zarządzeniem zasobami ludzkimi, a także wieloletni specjaliści i managerowie. 

Podstawowym narzędziem pracy tzw. "łowców głów" są na ogół portale zawodowe, takie jak GoldenLine czy LinkedIn oraz media społecznościowe. Często po znalezieniu kandydata o dobrym profilu firmy headhunterskie lub konkretni pracownicy dążą do pierwszego spotkania i rozmowy.

Samo znalezienie idealnego kandydata bywa trudne i czasochłonne, a ponadto wymaga zastosowanie różnych narzędzi, z czym łączy się też "executive search" - proces weryfikowania i wskazywania najlepszego kandydata, którego celem jest znalezienie najbardziej kompetentnego pracownika na określone stanowisko.

Dobry headhunter poszukuje takiego pracownika, który być może wcale nie brał pod uwagę możliwości pracy u tego jednego, konkretnego pracodawcy. Czasami są to osoby obecnie nieaktywne zawodowo, a także takie, które pracują na prestiżowych stanowiskach w renomowanych firmach konkurencyjnych. Wówczas próby namówienia takiego kandydata do zmiany pracy i wyboru innego miejsca zatrudnienia dość trudne, ale dobry headhunter potrafi to zrobić. Wpływ na to mają osobiste predyspozycje, w tym konieczność odczytywania potrzeb pracodawców i wdrażania ich w życie. Często idzie to w parze z negocjowaniem warunków pracy, płac i innych kwestii zawodowych. 

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: