Zachowanie w restauracji – jak nie narazić się obsłudze?

  • 31.03.2020, 19:00
  • Grupa Tipmedia
Zachowanie w restauracji – jak nie narazić się obsłudze?
W niektórych miejscach jak kina, teatry, opery, galerie sztuki obowiązują nieco inne zasady zachowania niż w domu, pracy albo nawet na ulicy. Inne zasady są też w restauracjach i mogą zależeć na przykład od typu lokalu (pub, bar, fastfood, tradycyjna restauracja) oraz kuchni w nich serwowanych.

Nowa restauracja – sprawdź zasady

Bardzo ważne jest więc to, aby wybierając się w takie miejsca nie popełnić żadnej gafy. Dzięki temu nie narazimy się na śmieszność, ale i nie urazimy obsługi i nie złamiemy zasad, co może skończyć się nawet wyprowadzeniem z lokalu. Zwłaszcza idąc do nowej restauracji serwującej zagraniczną kuchnię warto sprawdzić, jaki panuje w niej regulamin i jak należy się zachować. Szczególne znaczenie ma to w przypadku lokali serwujących dania egzotyczne dla Polaków, np. z kuchni Dalekiego Wschodu lub Afryki.

 

Tradycyjne polskie lokale

Nie oznacza to jednak, że idąc do klasycznej polskiej restauracji serwującej tradycyjny żurek i schabowego można sobie pozwolić na rozluźnienie i brak kultury. Wręcz przeciwnie, bo coraz więcej rodzimych lokali jak na przykład Restauracja w Sandomierzu stawia na elegancję i nowoczesność, zmieniając dla klientów swoje wnętrze, wyposażenie oraz oferując smaczną i tradycyjną, ale nieco zmodyfikowaną kuchnię z innowacyjnymi posiłkami. W takich restauracjach również obowiązują podstawowe zasady dobrego wychowania; nie należy chociażby gwizdać lub pstrykać palcami na kelnera, krzyczeć przy stoliku czy... odnosić pustych naczyń do lady.

 

Rezerwacja stolików

Coraz częściej, zwłaszcza w bardziej obleganych, ekskluzywnych lokalach, wprowadzane są rezerwacje miejsc przy stolikach. Warto o tym pamiętać planując wypad do takiej restauracji, aby po przybyciu nie okazało się, że brakuje wolnych stolików. W podobnych sytuacjach awanturowanie się i robienie afery niczego nie zmieni, a nawet może skończyć się natychmiastowym wyproszeniem z lokalu. Jeśli nie chce się popełnić takiej gafy i skończyć będąc głodnym, warto po prostu samemu zadzwonić do restauracji i zarezerwować stolik przed przyjściem na obiad lub kolację.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: