Sport to zdrowie - zadbaj o swoje bezpieczeństwo w czasie treningu!

  • 02.04.2020, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Sport to zdrowie - zadbaj o swoje bezpieczeństwo w czasie treningu!
Stare porzekadło mówi, że sport to zdrowie. W istocie zdrowa dawka ruchu pozwala utrzymać ciało w dobrej kondycji, wzmocnić układ odpornościowy i zapobiec rozwojowi różnych chorób i dolegliwości. Wiele problemów ze stawami, kręgosłupem czy nadwagą może wynikać z braku regularnego ruchu i wysiłku fizycznego.

Jednak sport to również wypadki, urazy i kontuzje. Zdarzają się wszystkim - od amatorów na pierwszym treningu po zawodowców startujących w mistrzostwach świata czy Igrzyskach Olimpijskich. Im bardziej wyczynowy czy ekstremalny jest sport, tym częściej zdarzają się wypadki, ale chyba jedynym sportem, przy którym naprawdę trudno się zranić, jest gra w szachy. Poza nią (i innymi sportami umysłowymi) trudno wskazać dyscyplinę, która byłaby całkowicie bezpieczna. Wypadki zdarzają się wszędzie. Jedne są bardziej poważne, inne mniej, co nie znaczy, że nie należy im zapobiegać i minimalizować ich skutków.

Co zrobić aby trening był bezpieczny? Przedstawiamy kilka prostych zasad, których przestrzeganie pomoże ci zwiększyć bezpieczeństwo swoich treningów i ćwiczeń. Dzięki nim zminimalizujesz ryzyko kontuzji, a potknięcie i upadek skończą się jedynie stłuczeniem i otarciem, które, według innego polskiego porzekadła, do wesela się zagoi.

1. Kaski i ochraniacze

Jeśli sport, który trenujesz niesie ze sobą ryzyko upadku, koniecznie noś kask i ochraniacze, o ile oczywiście ma to sens. Nikt nie każe ci zakładać nałokietników do jazdy na rowerze, jednak do jazdy na rolkach czy deskorolce mogą się przydać. Pamiętaj też, że różne kaski do różnych sportów to nie tylko wymysł producentów sprzętu sportowego, byś wydał więcej pieniędzy na sprzęt. Kaski rowerowe nie nadają się do jazdy konnej, bo są zbyt lekkie, a kaski snowboardowe nijak nie sprawdzą się na deskorolce.

2. Sprawny sprzęt

Korzystaj tylko ze sprawnego sprzętu, a jeśli coś się uszkodzi, naprawd to lub zanieś do serwisu, nim zaczniesz korzystać z danego urządzenia na nowo. Zerwana struna w rakiecie do badmintona nie zrobi ci krzywdy, ale poluzowane kółeczko w rolce może spowodować bolesny upadek i poważne zranienia. A niesprawny hamulec w rowerze albo przetarty popręg od siodła… Mam wymieniać dalej? Nie? Wspaniale.

3. Odpowiedni ubiór

Do każdej aktywności fizycznej jest ubiór odpowiedni i nieodpowiedni. Buty na obcasie nadają się do gry w szachy i tańca. Tenisówki do jazdy na deskorolce, ale do biegania już niekoniecznie. Jeśli chcemy wsiąść na rower w spódnicy, sprawdźmy, czy nie będzie nam się wkręcać w łańcuch. A zbyt obcisłe spodnie - o ile to nie legginsy - nie nadają się chyba do żadnego sportu. Nawet do gry w szachy, bo żeby się skupić, trzeba usiąść wygodnie.

4. Przygotowanie kondycyjne

Zanim weźmiesz się za sport wyczynowy, przygotuj odpowiednio swoje ciało. Zacznij trening kondycyjny, a na początku każdej aktywności fizycznej rozgrzej się, by rozruszać stawy i mięśnie. Jeśli to konieczne, rozciągnij się. W ten sposób zapobiegniesz urazom wynikającym z nieprzygotowania i nadwyrężania różnych części ciała.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: