Surowce tworzyw sztucznych – co warto wiedzieć na ich temat?

  • 03.04.2020, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Surowce tworzyw sztucznych – co warto wiedzieć na ich temat?
Surowce tworzyw sztucznych to bardzo ważne substancje, które mają znaczący wpływ na końcowe właściwości produktu. PCV jest w ostatnim czasie niezwykle popularne, dlatego producenci oferują coraz to nowsze rozwiązania. Co powinniśmy o nich wiedzieć?

PCV – jaka jest jego historia?

Czas płynie nieubłagane. Pomimo że trudno w to uwierzyć, to od pierwszego uzyskana polichlorku winylu minęło już blisko dwieście lat! Pierwszy raz uzyskał go francuski chemik Henri Victor Regnault w 1835 roku. Kolejne badania odkrywały przed człowiekiem coraz to bardziej interesujące fakty na temat tego polimeru. I tak Fritz Klatte opatentował uzyskiwanie żywicy z winylowych związków. Podczas pierwszej wojny światowej natomiast miał miejsce debiut powszechnego zastosowania polichlorku winylu. Użyto go wówczas jako zamiennika kauczuku. Po zakończeniu działań wojennych nie kontynuowano jednak dalszej masowej produkcji. Wynikało to bowiem z wysokich kosztów produkcyjnych. Sytuacja zmieniła się, gdy opracowano nową metodę uzyskiwania PCV. Wówczas na terenie Stanów Zjednoczonych i Niemiec zaczęły pojawiać się pierwsze fabryki. Dziś wyroby z polichlorku winylu tworzy się na całym świecie. Towarzyszą nam one praktycznie na każdym kroku. Na parkingach odbojnice chronią pojazdy przed uszkodzeniem. W miejscach o wysokim natężeniu pojazdów i ludzi skutecznie odgradzają chodnik od jezdni, zwiększając bezpieczeństwo.

Jakiego rodzaju PCV stosuje się w przemyśle?

Wyroby z tworzyw sztucznych znajdziemy także w naszych domach. To one służą bowiem do produkcji węży ogrodowych, uszczelek do bram garażowych, czy nosków schodowych. Wielu z nas sięga także po okna PCV, ze względu na ich wysoką jakość wykonania. Tak szerokie zastosowanie tego tworzywa wynika z jego właściwości. Umożliwiają one człowiekowi obróbkę polimeru na wiele sposobów. Wystarczy porównać ze sobą dwa różne produkty wykonane z PCV. Inne właściwości będzie miała ogrodowa ławka, a inne trepnosy. Producenci obrabiają polimer w taki sposób, który pozwoli im uzyskać produkt spełniający potrzeby klienta. PCV plastyfikowane wykorzystuje się w sytuacji, gdy zależy nam na giętkości i elastyczności. Natomiast gdy naszym celem okazuje się odporność na czynniki atmosferyczne, wówczas sięgamy po PCV twarde.

Surowce tworzyw sztucznych – jakie mają zadanie?

Producenci wykorzystują także surowce poprawiające właściwości tworzyw sztucznych. Lista takich środków jest długa i zróżnicowana, co wynika z szerokiego zastosowania polimeru. Do takich dodatków zaliczamy chociażby antyblocki, antystatyki, uniepalniacze czy stabilizatory UV. Poza tym przemysł wykorzystuje także poślizgi, osuszacze i nukleatory. Nie brakuje również dodatków czyszczących, matujących, czy antybakteryjnych. Surowce tworzyw sztucznych znajdziesz pod tym linkiem http://oqema.pl/. W celu podniesienie jakości produktów producenci stosują również środki, które absorbują nieprzyjemny zapach tworzyw sztucznych. Dzięki dodatkom produkty z PCV zyskują też nowe właściwości. Inhibitory korozji stosuje się podczas obróbki, by zablokować możliwość pojawienia się rdzy.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: