Kliknęła w link i straciła oszczędności siostry

  • 02.02.2022, 12:27
  • Marek Madej
Kliknęła w link i straciła oszczędności siostry
36-latka z powiatu zamojskiego otrzymała sms-a o treści: „BLIK. Ktoś wysłał ci przelew na telefon, skorzystaj z poniższego linku do odbioru środków”. Wiadomość nie wzbudziła jej podejrzeń, ponieważ oczekiwała na zapłatę za wcześniej przeprowadzone on-line zajęcia. Kiedy z banku otrzymała informację o nieuprawnionych przelewach zrozumiała, że została oszukana. Z konta wypłacone zostały należące do siostry 36-latki oszczędności w kwocie ponad 10 tysięcy złotych.

36-latka kliknęła w podany link i wybrała bank, w którym korzystała z konta. Rachunek należał do jej siostry, 36-latka miała do niego dostęp i mogła z niego korzystać. Zgodnie z instrukcją pobrała aplikację, aby ją uruchomić musiała podać login i hasło do rachunku. Po kolei wykonywała wszystkie polecenia, w kolejne okienka wpisywała kody, które otrzymywała na swój telefon. Otrzymała też informację o dodaniu nowego zaufanego urządzenia, potwierdziła dodanie. Po kilku minutach od wykonania wszystkich poleceń otrzymała z banku wiadomość o podejrzanych transakcjach. Natychmiast zalogowała się na rachunek i zauważyła, że ktoś wykonał cztery nieuprawnione transakcje. Trzy przelewy ekspresowe i jedną wypłatę blikiem. Po tym zablokowała dostęp do konta. Zawiadamiając o oszustwie wyjaśniła, że z rachunku siostry zniknęły pieniądze w łącznej kwocie 10 900 złotych. 36-latka powiedziała także policjantom, że oszczędności nie należały do niej tylko do jej o dwa lata młodszej siostry.

Sprawę wyjaśniają policjanci i apelują o ostrożność podczas transakcji on-line. Nie korzystajmy z przesyłanych przez nieznajome osoby linków. Chrońmy też loginy i hasła do swoich rachunków. Nie udostępniajmy ich, ponieważ mogą zostać przejęte przez oszustów. Internetowi przestępcy uzyskując nieograniczony dostęp do konta - natychmiast kradną zgromadzone tam oszczędności. Jedynie rozsądek, czujność i ograniczone zaufanie do obcych uchronią nas przed utratą oszczędności.  

starszy aspirant Dorota Krukowska - Bubiło

Marek Madej

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe